Az idei draft egyik jellemzője volt, hogy a rendkívül komplex tudást igénylő tight end poszt komoly előretörést mutatott. A hangsúly a komplexen van, hiszen ezúttal nem pusztán a kiváló elkapói kvalitásokkal rendelkező tight endek keltek el előkelő helyen, hanem a szakma egyre inkább fontosnak tartja a blokkolási képességet is. A drafton a sort az első körben kiválasztott Jermaine Gresham kezdte, akit a Cincinnati igazolt le, és vele együtt 19 tight end került a ligába, ezzel is mutatva a poszt népszerűségét.
2005-ben mindössze 10, 2007-ben is csak 12 tigth endet draftoltak a csapatok, így mondhatjuk, hogy a tavalyi 20, valamint az idei 19 választás jelentős előrelépést mutat a támadófal mellett felálló játékosok megítélésében. A tight endek az elmúlt években a liga legnagyobb cseréiből is kivették a részüket, így Tony Gonzalez Kansas City-ből Atlantába, míg Kellen Winslow Clevelandből Tampa Bay-be igazolása is a tavalyi holtszezon legnagyobb dealjei közé sorolandó.
A New England az idei drafton szentelt nagy figyelmet a tight endeknek, így a második körös választottjuk, Ron Gronkowski, valamint a negyedik körben draftolt Aaron Hernandez is ezen a poszton lesznek bevethetők a Patriótáknál. A St. Louis ugyancsak kettőt is kiemelt a ligába bekerülni vágyó fiatal tight endek közül, az ötödik körben Michael Hoomanawanuit, míg egy körrel később Fendi Onobunt.
A tight endek növekvő népszerűsége több tényezővel magyarázható, de talán a legfontosabb, hogy segítségükkel a passzjátékot siettető, blitzorientált védelem hatékonysága erősen redukálható. Példának okáért a 3-4-es védelem keretei között ezt játszotta a 2009-es bajnok Pittsburgh, vagy az elmúlt szezon legjobb védelmét magáénak tudó NY Jets is. A válasz erre a brutális védekezésre az lehet, ha a támadósorok a védelem szemszögéből valami aggasztóval tudnak előrerukkolni amellett, hogy felsorakoztatják a megszokott elkapóikat és futóikat.
A tight endek a nagy játékok valóra váltásából is aktívan kivehetik a részüket, hiszen egy kellően gyors és remek elkapó képességgel megáldott tight end arra kényszerítheti a védelmet, hogy egy safety vegye fel a mozgását, ezzel egy az egyben hagyva a wide receivert a cornerbackkel. A tight endek az egzotikusabb formációkban, pl. a wildcatben is bővíthetik a támadók lehetőségeinek tárházát, de az end zone közeli szituációk hatékonyságát is fokozhatják, hiszen ekkor ők is potenciális célpontokként szerepelhetnek.
Megszokott dolog, hogy egy átlagos tight endre a védelem részéről a külső linebacker figyel, de rögtön neccessé válhat a helyzet, ha a tight end komoly sebességet és fizikai felépítést tud felmutatni. Ekkor a védelem találgatni kényszerül, hogy maradjon-e a linebacker a tight enddel, vagy a defensive backek közül lépjen rá fel valaki. Az ilyen szituációk sokszor ahhoz vezetnek, hogy a nagy kombinálások közepette a futás elleni védelem csorbát szenved. Ez pedig pont az, amit a támadóegységek szeretnének.
Forrás: nfl.com